It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Modernizujte pomocou tepelného čerpadla.

Zvýšte nezávislosť a ekologickosť svojho domova.
Modernizácia s tepelným čerpadlom

Modernizácia s tepelným čerpadlom Kedy je vhodný čas prejsť na vykurovanie tepelným čerpadlom.

Modernizácia s tepelnými čerpadlami je teraz veľmi dobrou voľbou, aj kvôli neistote v dodávkach zemného plynu a rastúcim cenám energií. Pri takejto investícii si však samozrejme kladiete otázku, či sa táto zmena oplatí. S najväčšou pravdepodobnosťou áno. Tepelné čerpadlá sa neustále vyvíjajú. Ich inštalácia je teraz jednoduchšia, cenovo dostupnejšia a ich účinnosť vyššia. Sú vhodné aj pri modernizácii starších domov. Ak sú splnené určité podmienky, tak aj bez väčších renovačných opatrení.

57 000

V celej Európe sa majitelia domov tešia, že kúria ekologickejšie. V ich existujúcich domoch sme inštalovali 57000 nových systémov tepelných čerpadiel v roku 2022.

tepelné čerpadlo vzduch-voda

Zelené srdce vášho domu - tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Zbohom vysoké náklady na vykurovanie: S tepelným čerpadlom vzduch-voda získate až 70 % tepla z okolitého vzduchu.

 • Energetická účinnosť až do A+++

  Zabezpečuje nízke prevádzkové náklady pri vysokej úrovni komfortu.
 • Tichá prevádzka

  Jedno z najtichších tepelných čerpadiel vo svojej triede vďaka SoundSafe systému
 • Ekologické chladivo

  Ekologické vykurovanie s vynikajúcim výkonom.
 • Modernizácia starších domov

  Umožňuje dosiahnuť vysokú výstupnú teplotu vykurovacej vody podľa vašich potrieb

Požiadavky Je váš dom pripravený na tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo nemá zmysel pre všetky domy. Efektívne je najmä vtedy, ak sú splnené nasledujúce požiadavky:

 • Dom bol postavený po roku 1995 alebo starší dom s dobrým zateplením

 • Nízka výstupná teplota (približne 50 °C)

 • Miesto inštalácie je vzdialené aspoň 3 m od susedov

 • Podlahové vykurovanie v celom dome, prípadne dostatočne veľké radiátory.

Spĺňa váš dom všetky podmienky? Radi vám pomôžeme.

Náklady na tepelné čerpadlo Náklady na inštaláciu a prevádzku.

Nákup 8.000 - 15.000 €

Inštalácia 2.000 - 3.000 €*

Spolu 10.000 - 18.000 €

Toto sú približné náklady na kúpu a inštaláciu systému tepelného čerpadla vzduch-voda.

* Náklady do veľkej miery závisia od vašej bytovej situácie

Náklady na elektrickú energiu* 900 - 1 500 €**

Údržba 300 - 500 €

Spolu 1.200 - 2.000 €

Tieto náklady pozostávajú zo spotreby elektrickej energie tepelného čerpadla a nákladov na údržbu:

* Na základe obytnej plochy 100 m²

** Náklady do veľkej miery závisia od vašej bytovej situácie

Udržateľnosť vďaka tepelným čerpadlám Smerom k menšej uhlíkovej stope.

Modernizácia pomocou tepelného čerpadla je skvelou príležitosťou. Vykurovanie a príprava teplej vody v našich domoch tvoria veľkú časť spotreby energie. Viac ako tretina všetkých emisií CO2 vzniká v tejto oblasti. Je to spôsobené najmä tým, že väčšina vykurovacích systémov nie je dostatočne účinná alebo je zastaraná. Výmenou starého vykurovacieho systému za tepelné čerpadlo môžete zvýšiť účinnosť vykurovania a výrazne znížiť emisie CO2.

 1. úspory CO2
  úspory CO2
 1. Štyri kroky k udržateľnému domovu.
 1. 1

  Nájdite pre seba vhodný systém.

  Obráťte sa na partnera značky Vaillant vo vašej lokalite, odborne zanalyzujte svoju situáciu a spolu nájdete pre vás vhodný vykurovací systém.

 2. 2

  Dajte si vytvoriť cenovú ponuku.

  Požiadajte svojho vybraného partnera Vaillant o vypracovanie cenovej ponuky vrátane konkrétnych komponentov systému a nákladov na inštaláciu.

 3. 3

  Informujte sa ohľadom dotácií.

  Navštívte stránku www.zelenadomacnostiam.sk a informujte sa o možnostiach získania dotácie na tepelné čerpadlo.

 4. 4

  Inštalácia systému.

  Váš vybraný partner Vaillant vám nainštaluje nový vykurovací systém. Môže vám tiež ponúknuť predĺženú 5-ročnú záruku.

Často kladené otázky týkajúce sa modernizácie Často kladené otázky.

 • Je tepelné čerpadlo vhodné na modernizáciu starých domov?

  Tepelné čerpadlá môžu účinne fungovať aj v starších domoch. Najmä ak je váš dom dostatočne zateplený a ak využívate podlahové vykurovanie. Zvážte aj vykurovanie pomocou hybridného systému, v ktorom tepelné čerpadlo a plynový kondenzačný kotol pracujú ruka v ruke.

 • Ako tiché je tepelné čerpadlo?

  Naše tepelné čerpadlá sú tiché vďaka systému SoundSafe. Preto patria medzi najtichšie na trhu. To znamená, že vonkajšiu jednotku nášho tepelného čerpadla možno bez problémov inštalovať aj v husto zastavaných oblastiach.

 • Je pri použití tepelného čerpadla nutné podlahové vykurovanie?

  Odporúčame kombinovať tepelné čerpadlo s podlahovým vykurovaním. Tepelné čerpadlo je účinnejšie, keď je výstupná teplota vykurovania čo najnižšia, ako je napríklad pri podlahovom vykurovaní. Je však možné kombinovať tepelné čerpadlo aj s radiátormi. S architektom alebo servisným technikom na mieste si môžete ujasniť, či sa táto kombinácia vo vašom prípade oplatí.

 • Koľko priestoru potrebuje tepelné čerpadlo?

  Vo vnútri domu potrebujete dostatok priestoru pre vnútornú jednotku tepelného čerpadla a pre zásobník teplej vody. Priestor potrebný pre vonkajšiu jednotku závisí od zvoleného zdroja energie. Pri tepelných čerpadlách vzduch-voda sa vonkajšia jednotka umiestňuje v záhrade alebo priamo pri stene budovy. V prípade tepelných čerpadiel zem-voda alebo tepelných čerpadiel voda-voda sa kolektory umiestňujú do zeme resp. do studne.

 • Môže sa tepelné čerpadlo používať na chladenie?

  Áno, tepelné čerpadlo vzduch-voda dokáže svoj proces obrátiť a aktívne chladiť. Namiesto toho, aby odoberalo teplo z vonkajšieho vzduchu, a tým ohrievalo miestnosti, odoberá teplo z miestností a uvoľnuje ho do okolia. Vďaka aktívnemu chladeniu môžete znížiť teplotu v miestnosti až o 3 °C. Ale pozor: nie každý systém vykurovania je vhodný. Najlepšie je opýtať sa niektorého z našich partnerov Vaillant vo vašom okolí.

  Zistite viac o chladení tepelným čerpadom.

 • Čo je COP a čo je SCOP?

  COP (koeficient výkonu) a SCOP (sezónny koeficient výkonu) ukazujú, ako efektívne pracuje tepelné čerpadlo. Sú to najdôležitejšie ukazovatele účinnosti tepelného čerpadla. A vypočítavajú sa na základe tepelnej energie vyrobenej tepelným čerpadlom vydelenej elektrickou energiou použitou na prevádzku tepelného čerpadla.

  Ak napríklad vaše tepelné čerpadlo poskytuje výkon 12 kW a spotrebuje na to 3 kW prúdu, vaše COP bude 12 / 3 = 4. COP vyplýva z veľmi zjednodušeného výpočtu s predpokladanými hodnotami. Tento pomer sa používa na porovnanie účinnosti rôznych tepelných čerpadiel. Čím je COP vyšší, tým je spotreba elektrickej energie tepelného čerpadla nižšia.

  SCOP sa riadi rovnakou zásadou. Berie však do úvahy celý rok so všetkými existujúcimi teplotnými odchýlkami. Preto sa dá vypočítať len spätne. Vaše nainštalované tepelné čerpadlo bude vykazovať iný SCOP pre každý rok - v závislosti od spôsobu používania a poveternostných podmienok. Napríklad mierna zima bude mať za následok výrazne lepší SCOP ako dlhá a tuhá zima s mnohými chladnými dňami a teplotami pod 0 °C.

 • Ktoré typy tepelných čerpadiel môžete použiť do starších domov?

  Tepelné čerpadlá rozlišujeme podľa typu použitého zdroja tepla.

  Najčastejšie používaným tepelným čerpadlom v projektoch modernizácie je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Využíva teplo z okolitého vzduchu. Tento typ je taký obľúbený, pretože pri ňom nevznikajú žiadne veľké náklady na zemné práce.

  Tepelné čerpadlá zem-voda využívajú teplo prostredia uložené v zemi. Ak chcete pri modernizácii efektívne dosiahnuť vysoké výstupné teploty, tento typ je dobrou voľbou.

  Tepelné čerpadlá voda-voda využívajú teplo z podzemnej vody. V tomto prípade sa podzemná voda odoberá pomocou nasávacieho čerpadla zo studne a privádza sa do tepelného čerpadla. Dôležitá je aj výdatnosť studne.

 • Aké dotácie sú k dispozícii na inštaláciu tepelného čerpadla?

  V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam budú platiť nové podmienky pre podporované zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Všetky aktuálne informácie o možnostiach získať dotácie sú k dispozícii na stránke www.zelenadomacnostiam.sk.