It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Ideálna teplota v miestnosti pre celkovú príjemnú klímu v interiéri.

Ovládanie izbovej teploty prostredníctvom aplikácie

Nastavenie ideálnej izbovej teploty je jednoduché, pretože najdôležitejšie sú vaše osobné preferencie. Ak to však chcete urobiť správne, je potrebné zvážiť viac aspektov - od ochrany vášho zdravia, pohody a aktivity cez spotrebu energie a výdavky až po ochranu vášho nábytku a samotnej štruktúry budovy! Na tejto stránke nájdete kompaktný prehľad kľúčových faktorov regulácie teploty v miestnosti.

Bežná priemerná teplota v domácnostiach sa pohybuje medzi 18 a 22 °C v závislosti od príslušných miestností. Spravidla sa meria 75 cm nad zemou a naša obvyklá pocitová teplota je na úrovni 20 °C. Ideálna teplota v miestnosti však zabezpečuje oveľa viac.

 • Ochrana zdravia aj majetku.

  Vhodné temperovanie vašich izieb je nielen príjemné - podporuje vašu fyzickú a duševnú pohodu, posilňuje vašu výkonnosť na oboch úrovniach a podporuje hlboký, pokojný spánok. Správna teplota v miestnosti navyše minimalizuje riziko vzniku plesní.
 • Rovnováha medzi komfortom a nákladmi.

  Vplyv zmeny teploty vo vašej domácnosti len o jeden stupeň je pozoruhodný: Zníženie teploty z 21 na 20 °C môže znížiť náklady na energie až o 6 %. Vďaka moderným vykurovacím systémom s inteligentnými riadiacimi riešeniami sa takéto úspory dajú dosiahnuť aj pri zachovaní vášho pohodlia!
 • Dosiahnutie optimálnej vlhkosti.

  Relatívna vlhkosť vzduchu sa považuje za ideálnu v rozmedzí 40 až 60 % pri teplote miestnosti 20 °C. Prekročenie alebo pokles pod toto percento môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny dopad nielen na váš dom a nábytok ale predovšetkým na vaše zdravie.
 • Účinky nevhodnej vlhkosti.

  Relatívna vlhkosť nad 60 % podporuje tvorbu plesní, ktoré môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ako aj nábytok, steny, či dokonca konštrukciu budovy. Relatívna vlhkosť pod 40 % môže viesť k dehydratácii a podráždeniu očí a slizníc, čo uľahčuje usídľovanie vírusov a baktérií.

Ideálne teploty pre jednotlivé miestnosti Odporúčanie odborníkov pre vaše pohodlie.

Keď sa zamyslíte nad ideálnou teplotou v miestnosti, ako prvá vám samozrejme napadne obývacia izba. V prípade ostatných miestností však môžu mať veľký zmysel odchýlky teplôt - a moderné vykurovacie systémy poskytujú dokonalú kontrolu a riadenie rôznych teplotných požiadaviek pre každú miestnosť zvlášť.

Kúpeľňa je rozhodne miestnosť, kde záleží na vašich osobných zvykoch. Ak sa zvyčajne radi sprchujete a kúpete v horúcom kúpeli, pravdepodobne uprednostníte vyššiu teplotu v kúpeľni, pretože bežných 20 °C vám môže pripadať chladnejších, než v skutočnosti je.

Naopak, ak je vaším živlom skôr ľadová voda alebo ak aspoň končíte sprchovanie studeným opláchnutím, teplota 18 až 19 °C vám bude pripadať dostatočná.

Ak vylúčime extrémne poveternostné podmienky, 18 °C je zvyčajne dostatočná teplota na toaletách, pretože tam aj tak netrávite príliš veľa času. Rovnaká teplota sa odporúča aj v kuchyni, pretože pri umývaní riadu, ukladaní potravín alebo varení sa pohybujete. Na druhú stranu varenie zvyšuje izbovú teplotu prostredníctvom sálajúceho tepla z rúry, varných dosiek a pary z hrncov a panvíc.

Cez deň je pre deti ideálna teplota 18-20 °C, ale keďže teplo z radiátorov stúpa hore, uistite sa, že odporúčanú teplotu dosiahnete aj na úrovni podlahy, kde sa dieťa pohybuje a hrá. V noci sú teploty 16° až 19°C optimálne pre pokojný a spokojný spánok vášho dieťaťa. Predpokladom vo dne aj v noci je samozrejme to, aby ste svoje dieťa vždy obliekali primerane.

Vykurovanie podľa ročných období Efektívne vykurovanie v rôznych ročných obdobiach.

Pár sedí na gauči a pije čaj

Priemerná komfortná teplota v našich miestnostiach sa zvyčajne pohybuje okolo 20 °C počas celého roka. Najlepší spôsob, ako ju dosiahnuť, však veľmi závisí od príslušného ročného obdobia a vyžaduje si úplne iné opatrenia.

V zime udržujte ideálne teploty v miestnosti.

V zimnom období je prirodzene zvýšená potreba tepla pre pocit pohodlia. A mrazivý chlad môže poškodiť aj konštrukciu domu. Vykurovanie celého obytného priestoru vrátane skladovacích a hobby priestorov aspoň na úrovni protimrazovej ochrany zohráva v tomto smere dôležitú úlohu, pretože:

 • Zabraňuje zamrznutiu vykurovacích potrubí
 • Zabraňuje tvorbe plesní z neodparujúcej sa vlhkosti v nevykurovaných miestnostiach
 • Zabraňuje ochladzovaniu stien, a tým udržiava potrebu energie v priľahlých miestnostiach

V letných mesiacoch sa schlaďte.

Na druhej strane, v letnom období býva teplota v miestnosti približne 20 °C skôr prekročená ako znížená. Klimatizácia účinne pomáha udržiavať v miestnostiach príjemnú teplotu, ale jej obstaranie a prevádzka spôsobuje dodatočné náklady, ktorým sa dá ľahko vyhnúť:

 • Ak nie ste doma, zatemnite miestnosti počas dňa
 • Ak je vonkajšia teplota vyššia ako vnútorná, nechajte okná zatvorené
 • Krížové vetranie funguje najlepšie: buď otvorte 2 okná, alebo 1 okno a vonkajšie dvere

Nočný režim: zníženie teploty Mali by ste v noci znížiť teplotu v miestnosti?

Otec a dieťa sa pozerajú na tabletu

Na otázku, či zníženie teploty v miestnosti v noci skutočne znižuje alebo zvyšuje spotrebu energie, neexistuje všeobecná odpoveď. Na jednej strane vypnutie vykurovania znižuje spotrebu energie v noci. Na druhej strane je však potrebné viac energie na to, aby sa ráno v miestnostiach opäť dosiahla príjemná teplota. To, či úspora energie v noci preváži nad touto zvýšenou potrebou, závisí od viacerých faktorov napríklad od zateplenia domu. Čím je dom lepšie zateplený, tým menší pokles teploty cez noc nastane.

V prípade podlahového vykurovania môže nočné zníženie teploty dokonca zvýšiť výdavky na energiu, pretože vykurovanie veľkej podlahovej plochy je časovo a energeticky náročné.

Ideálna izbová teplota.

Správna starostlivosť o vnútornú klímu prináša mnoho výhod. Zvyšuje sa váš pocit pohody a znižujú sa náklady na vykurovanie, ako aj riziká pre vaše zdravie a majetok. V konečnom dôsledku ide o to, aby ste našli spôsob, ako dosiahnuť svoje osobné teplotné preferencie a zároveň vykurovať ekologicky a ekonomicky.

Máte otázky ohľadom vykurovania? Kontaktujte naše centrum pre zákazníkov

Odporúčané produkty Vykurovanie vždy pod kontrolou.

Či sa zmenia vaše požiadavky alebo vonkajšia teplota, so systémovými regulátormi Vaillant, máte vykurovací systém vždy pod kontrolou v pravom zmysle slova. Vďaka aplikácii vo vašom telefóne, môže byť váš systém pod kontrolou, nech ste kdekoľvek. Napríklad môžete znížiť teplotu, kým ste v práci, alebo pripraviť teplotu v dome pred návratom z dovolenky. Stačí k regulátoru doplniť internetový komunikačný modul a stiahnuť si bezplatnú aplikáciu.